Македонија

Се отвори фабриката „Подгорка“ во Струга

13 дек 2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Струга ја отвори фабриката за преработка на месо „Подгорка” изградена со помош од ИПАРД програмата. 

Бинзис идејата и моделот на оваа иницијатива беа високо оценети и како резултат на тоа таа сосема заслужено доби највисока финансиска поддршка од мерката 3 на ИПАРД 2 програмата, односно 2,07 милиони евра. Станува збор за домашна компанија што отвори нови работни места, со нова додадена вредност во нашата економија, рече Заев на отворањето.

Поголемиот дел од производите на „Подгорка” ќе бидат извозно ориентирани и тоа најмногу во соседна Албанија.

Производствениот капацитет на фабриката е вреден 4,4 милиони евра. Половина од средствата на инвестицијата се вратени на инвеститорот, и тоа 1,6 милиони евра од европските фондови додека 560 илјади евра се средства од националното кофинансирање. Компанијата веќе има 55 вработени, со проекции за проширување на капацитетите во наредниот период. Тоа е најголемиот проект во земјата реализиран со поддршка на претпристапните фондови на ЕУ

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаНа четиричлено семејство во јули му биле потребни околу 33. 000 денари за основни потреби

06 авг 2020

„Фруктал Мак“ со раст на приходите и пад на профитот

06 авг 2020

Давитковски се повлекуваат-се смени сопственичката структура на „Скопски пазар“

06 авг 2020

Пад на извозот од 24 отсто во првото полугодие

06 авг 2020

Граѓаните во маркети најмногу ги „трошат“ домашните платежни картички

06 авг 2020

„Ла Нои“ – нов концепт со поинаква приказна

06 авг 2020
Вчитува уште новости...