Македонија

Alpsko и Président ја поддржаа инклузивноста на децата со попреченост

06 дек 2019

Брендовите Alpsko и Président на „Лакталис Македонија“ земаа учество на настанот Меѓународен инклузивен драмски фестивал „Игри без маски” кој од 27 до 29 ноември се одржа во МНТ.

Настанот беше од меѓународен карактер и во него учествуваа поовеќе држави меѓу кои и Бугарија, Романија, Србија, Косово и Босна и Херцеговина.

За нас и за нашите брендови децата се приоритет, па сериозно внимаваме на нивните потреби кога развиваме значаен дел од рецептите за нашите продукти, но и кога ги планираме нашите општествено-одговорни активности. Оваа година, со задоволство се вклучивме во една прекрасна манифестација на вистинска инклузија и спроведување на зборовите во дела – Меѓународниот драмски фестивал „Игри без маски“. Неколку денови се дружевме со учесниците од повеќе држави чии детски театарски групи го претставија сиот свој талент на сцената. Имавме убава можност и да ги поканиме гостите и посетителите да дегустираат дел од нашите производи на неколку штандови во фоајето на театарот и другите локации каде се одржуваа забавни настани за учесниците.Тоа што бевме дел од “Игри без маски“ и на тој начин дадовме своја поддршка на инклузијата на различностите во нашата земја, за нас беше крајно инспиративно, мотивирачки и ќе ни биде сериозен поттик за следните проекти, велат од „Лакталис Македонија“. 

Во склоп на фестивалот беше организирана и посета во канцеларијата на претседателот на државата, Стево Пендаровски, каде на неговата сопруга  Елизабета Ѓоргиевска која беше главен покровител на настанот, ѝ беше доделена корпа со пакет производи од спонзорот.
На свеченото затварање на настанот беа поделени и пакети од спонзорот за финалистите на фестивалот.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаНа четиричлено семејство во јули му биле потребни околу 33. 000 денари за основни потреби

06 авг 2020

„Фруктал Мак“ со раст на приходите и пад на профитот

06 авг 2020

Давитковски се повлекуваат-се смени сопственичката структура на „Скопски пазар“

06 авг 2020

Пад на извозот од 24 отсто во првото полугодие

06 авг 2020

Граѓаните во маркети најмногу ги „трошат“ домашните платежни картички

06 авг 2020

„Ла Нои“ – нов концепт со поинаква приказна

06 авг 2020
Вчитува уште новости...