Македонија

„Слоу фуд салон“ на 18 и 19 октомври

07 окт 2019

„Слоу фуд Македонија“ го подготвува првото издание на „Слоу фуд салон 2019“, настан посветен на автентичните вкусови и на висококвалитетната храна и пијалаци.

Салонот ќе се одржи на  18 и 19 октомври во хотелот „Александар палас“, Скопје.  Производителите ќе имаат можност да ги изложат и продаваат своите производи и лично да им ги раскажат приказните на посетителите што ќе имаат можност да се информираат, едуцираат и да дегустираат од прва рака.

Производителите може да се пријават за салонот, а овде може да ги прочитаат и условите за учество.

Храната е енергија што секојдневно му е потребна на нашето тело. Таа е уживање на трпезата, култура што ги зближува луѓето. Во ерата на глобалната трговија, храната е сведена на ниво на стока за економска размена и е моќно оружје во рацете на големите индустрии. Системот на храната денес станува значајно еколошко прашање за дискусија и акција. Храната е генератор на одржливиот развој на регионите и проверен извор на благосостојбата на производителите. Храната поттикнува промени во свеста кај консументите. Храната е движење!, истакнуваат од „Слоу фуд Македонија“.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Објавен повикот за технолошки развој за брзо приспособување

27 мај 2020

„Баерсдорф“ донира на национални здруженија во Македонија

27 мај 2020

ЕБОР со бесплатни онлајн-обуки за мали бизниси

27 мај 2020

Трговците со посебни рафтови „Купувам домашно“ за потрошувачите со платежни картички

27 мај 2020

МОТ и ЕБОР: За сериозниот удар на пандемијата потребна е голема државна интервенција

27 мај 2020

Од денес на кафе по протокол и на дистанца

27 мај 2020
Вчитува уште новости...