Македонија

Малопродажните цени во април пораснаа за 1,2 отсто

08 мај 2019

Индексот на трошоците на животот во април 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.8, а индексот на цените на мало 101.2, објави Државниот завод за статистика,

Пораст на индексот на трошоците на животот во април, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 5.1 отсто, свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 2.3 отсто, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.8 отсто, лебот и житата, другите пекарски производи за 0.5 отсто, алкохолните пијалаци за 0.3 отсто и маслото и маснотиите за 0.2 отсто.

Намалување на индексите на трошоците на животот во април, во споредба со претходниот месец, е забележано кај другите прехранбени производи за 0.9 отсто, сувото овошје и јаткастите производи за 0.5 отсто, другите преработки од месо, рибата и морските плодови за 0.4 отсто и млекото за 0.2 отсто.

Индексот на трошоците на животот во април 2019 година, во споредба со април 2018 година, бележи пораст од 1.9 отсто, а индексот на цените на мало бележи пораст од 1.3 отсто.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Кредити до 500.000 евра за извоз и преработка на земјоделски производи

22 мај 2020

Нема полициски час од денеска

22 мај 2020

„Филип Морис ТКП“ го лансираше IQOS во земјава

22 мај 2020

Комората на сметководители обезбеди дигитален пулт за превенција од Ковид-19

22 мај 2020

Денеска се очекува одлуката за угостителите

22 мај 2020

Со маски во маркетите до крајот на 2020 година

22 мај 2020
Вчитува уште новости...