Свет

„Унилевер“ и „Хенкел“ се заинтересирани за брендовите на „Коти“

06 дек 2019

„Унилевер“ и „Хенкел“ се заинтересирани за купување на брендовите Wella и OPI од американската групација „Коти“.

Според пишувањата на ЕСМ, „Коти“ е во проблеми поради големиот долг и се обидува да се ослободи од дел од брендовите што му предизвикуваат загуби.

Се очекува американската компанија да го продаде целокупниот асортиман на производи за професионална нега, од кој најпознати се линијата за нега на коса Wella и брендот за нега на нокти OPI.

Аналитичарите проценуваат дека вредноста на продажбата на сите брендови за професионална нега би требало да достигне околу 6 милијарди евра. Од менаџментот на „Коти“ се надеваат дека брендовите ќе бидат продадени до средината на следната година.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Севн & ај“ ги купи бензинските станици „Спидвеј“

31 јул 2020

СТО: Пад од 13 отсто на глобалната трговија во 2020 година

31 јул 2020

„Лидл“ го реструктурира одделот за набавки

31 јул 2020

Уделот на е-трговијата во В. Британија достигна до 13%

31 јул 2020

„Амазон“ ќе отвори 30 физички продавници во Велика Британија

31 јул 2020

„Севн & ај“ ги презема „Спидвеј“ за 18 милијарди евра

31 јул 2020
Вчитува уште новости...