Свет

„Теско“ ќе ги исфрли брендовите со вишок амбалажа

07 окт 2019

Британскиот трговец „Теско“ објави декa ја разгледува опцијата да ги исфрли од полиците брендовите што користат вишок амбалажа.

Најверојатно ќе го задржиме правото да не ги понудиме производите што содржат вишок амбалажа што не може да се рециклира, изјави Дејв Луис, извршен директор на „Теско“. Се очекува иницијативата да почне во 2020 година.

Луис додава дека не може да се занемари фактот што веќе подолго време амбалажата на прехранбените производи е „претерана“. 

Сите знаеме каков е размерот на житарките и нивната кутија. Сите сме отвориле кеса чипс и сме се запрашале зошто пакувањето е двојно поголемо од содржината, рече тој. 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Лоша година за производителите на пенливи вина

28 мај 2020

„Алибаба“ бара најмалку 100.000 инфлуенсери

28 мај 2020

„Казино“ планира да отвори уште 300 продавници

28 мај 2020

„Алди зид“ тестира нови стакленици

28 мај 2020

„О’кеј“ купи хипермаркет од „Х5 ритеил“

28 мај 2020

Италија: Половина милион без работа поради коронавирусот

28 мај 2020
Вчитува уште новости...