Свет

Зголемена кварталната дивиденда за „Џонсон&Џонсон“

10 мај 2019

Управниот одбор на компанијата „Џонсон&Џонсон“соопшти зголемување на кварталната стапка на дивиденда за 5,6 отсто, односно од 0,90 отсто долари по акција на 0,95 долари по акција. 

Зголемувањето беше објавено на годишното собрание на акционери. 

Благодарејќи на резултатите од 2018 година, силната финансиска позиција и довербата во иднината на компанијата „Џонсон&Џонсон“, повторно изгласавме зголемување на кварталната добивка, и тоа 57 ма година по ред, изјави Алекс Горски, претседател и генерален директор на компанијата. 

Според новата стапка, дивидендата на годишно ниво изнесува 3,8 долари по акција. Претходната стапка беше 3,6 долари по акција. 

Следната тримесечна дивиденда ќе биде исплатена на 11 јуни 2019 година.  

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Лидл“ ќе го зголеми бројот на научници за 40%

23 мај 2020

Виножито-пица за поддршка на здравствените работници

23 мај 2020

На ирските пабови им се заканува банкрот

23 мај 2020

Коронавирус во фабрика за месо во Холандија

23 мај 2020

„Лидл“ отвори нова продавница во Загреб

23 мај 2020

Почина Брајан Шароф, претседател на ПЛМА

23 мај 2020
Вчитува уште новости...