Свет

ЕУ ја забранува пластиката за еднократна употреба

06 мај 2019

Европскиот парламент изгласа забрана на десет пластични предмети за еднократна употреба, како што се цевки, вилушки, ножеви, стапчиња за уши...

Во оваа група спаѓаат и држачи за балони, садови за храна и за пијалок направени од стиропор и сите производи од оксо-разградлива пластика. 

Забраната ќе биде спроведена до крајот на 2021 година. 

Земјите - членки на ЕУ можат да изберат со кои методи ќе ја намалат пластиката за еднократна употреба. Исто така, сите земји добива обврска да соберат и да рециклираат најмалку 90 отсто шд шишињата за пијалок до 2029 година. 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Лидл“ ќе го зголеми бројот на научници за 40%

23 мај 2020

Виножито-пица за поддршка на здравствените работници

23 мај 2020

На ирските пабови им се заканува банкрот

23 мај 2020

Коронавирус во фабрика за месо во Холандија

23 мај 2020

„Лидл“ отвори нова продавница во Загреб

23 мај 2020

Почина Брајан Шароф, претседател на ПЛМА

23 мај 2020
Вчитува уште новости...