Свет

„Кауфланд“ ќе се шири во Австралија

11 мар 2019

Германскиот малопродажен синџир „Кауфланд“ ќе се прошири и во Австралија. 

Во првата фаза, таму планира да вложи 332 милиони американски долари, наменети за дистрибуциски центар и за маркети во Мелбурн. Дистрибутивниот центар ќе има површина од 280.000 квадратни метри и ќе биде најголем во тој регион. Почетните планови предвидуваат отворање на 1.600 работни места и на локално седиште. 

„Кауфланд“ е дел од групацијата „Шварц“ и е во сопственост на семејството Шварц, по кое и е именувана. Основана е во Германија во 1984 година, има повеќе од 1.200 маркети во седум земји (во соседството ја има во Хрватска) и вработува 150.000 работници. Австралија е нивен прв проект надвор од европските граници. 

Од 2001 година, во Австралија работи уште еден германски трговски синџир, а тоа е „Алди“. Неговата мрежа опфаќа повеќе од 200 маркети. 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Лоша година за производителите на пенливи вина

28 мај 2020

„Алибаба“ бара најмалку 100.000 инфлуенсери

28 мај 2020

„Казино“ планира да отвори уште 300 продавници

28 мај 2020

„Алди зид“ тестира нови стакленици

28 мај 2020

„О’кеј“ купи хипермаркет од „Х5 ритеил“

28 мај 2020

Италија: Половина милион без работа поради коронавирусот

28 мај 2020
Вчитува уште новости...