IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Унгарија: Законот за петокраката може да го забрани Heineken

17.08.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан има намера да ја забрани употребата на црвената ѕвезда, односно петокраката, па неговата партија „Фидес" подготвува закон со кој ќе биде стопирана секаква нејзина комерцијална употреба.

Законот предвидува казна од дури 6,5 милиони евра или две години затвор за сите што ќе се осмелат да ја користат црвената петокрака, која според партијата е симбол на комунизмот. Меѓу најпогодените ќе се најде познатата холандска пиварница „Хајнекен", чија препознатлива етикета веќе со децении ја краси токму петокраката.

Експертите проценуваат дека забраната, освен иделошката има и економска заднина. Орбан тоа го најави уште на последната изборна кампања, а расправата за законот почна минатата година. Донесувањето во Собранието беше одложено поради спротиставување на опозицијата и реакциите од ЕК.

Регионалните медиуми пренесуваат дека војната на Орбан и ,,Хајнекен" трае неколку години, откако холандската пиварница го доби спорот со еден производител на пиво во Романија, кој е многу популарен меѓу тамошните Унгарци.Утврдено е дека локалното Csíki премногу личи на Ciuc  на „Хајнекен". Според тоа, на Орбан црвената ѕвезда му е само изговор да му наштети на холандскиот пивски гигант, тврдат унгарски медиуми.


Назад
 

 
 
 
back to top