IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 16.10.2018 || „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |  Расте добивката на „ПепсиКо“   |  „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода  |  Германските трговци продаваат преку интернет   |  Нов „Стокомак“ во Тетово  |  Експресна услуга на нова локација во Струга  |   Увозот на храна расте побрзо од извозот   |  Во септември пад на светските цени на храната   |  „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина   |  „Цедевита“ доби концесија за вода   |   ||
   

Јапонија: „Волмарт“ се повлекува од јапонскиот пазар

19.07.2018

Американскиот трговец „Волмарт" планира да го продаде уделот во јапонскиот трговски синџир „Сеју", пренесува финансискиот весник „Никеи".

Како што се неведува, одлуката е сосема логична ако се има предвид сè поголемото влијание на е-трговците, особено на „Амазон". Во таа насока, најголемиот трговец на светот веќе стапил во контакт со некои јапонски малопродажни синџири и фондови. Продажбата на деловните операции во „Сеју" се очекува да изнесува од 300 до 500 милијарди јени (од 2,27 до 3,79 милијарди евра).

Излегувањето на малопродажниот гигант би бил најголемиот потрес на јапонскиот пазар, по аквизицијата на „Уни холдингс" со „Фемили март" во 2016 година. Претходно, работењето во оваа азиска држава не била исплатлива ниту за „Карфур", кој се повлече во 2005 година, како ни за „Теско", кој го напушти јапонскиот пазар во 2011 година.

По повлекувањето на „Волмарт" од Јапонија, се очекува трговецот да се фокусира на Кина и на Индија.


Назад
 

 
 
 
back to top