IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |   ||
   

Свет: Во „Карлсберг“ роботи ќе произведуваат пиво

29.12.2017

Данскиот пиварница „Карлсберг" вложила четири милиони долари во систем со вештачка интелигенција, кој ќе го забрза развојот на новите видови пиво од јануари следната година.

Со помош на истражувачите од Универзитет Орхус, данскиот гигант развил сензори што се способни да ги детектираат разликите меѓу различните вкусови пиво, пишува „Фајненшл тајмс". За да ги интерпретира тие податоци преку вештачка интелигенција и да го рационализира долгиот процес за создавање пиво, компанијата соработува со „Мајкрософт". Поголемиот дел од средствата, односно 2,9 милони долари, ги дал државниот фонд за иновации.

Вообичаеното време за развој на нови видови пиво е околу 24 месеци, а со новиот иновативен начин, развојот ќе биде скратен до 30%.


Назад
 

 
 
 
back to top