IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Кина: „Унилевер“ има нов логистички партнер

15.08.2018

„Унилевер" постигна договор со кинеската компанија за е-трговија „Џингдонг мол" (Jingdong Mall, т.е. JD.com) за транспорт на производи низ цела Кина.

На тој начин, меѓународниот FMCG-гигант се обидува да ја зголеми достапноста на своите брендови, како на пример чајот Lipton и на сапунот Lux, и да ја зголеми продажбата и во зафрлените делови од оваа најголема азиска земја.

Договорот, како што наведува „Џингдонг мол", е уште еден успешен обид на е-трговецот да навлезе во сферата на логистиката и услугите во снабдувачкиот синџир, односно да ги искористи своите ресурси и искуство, изградени за потребите на сопственото работење, и да ги понуди и на други компании што се во потрага по тој вид на партнерство.

Досега, „Унилевер" исклучиво соработуваше со логистички компании, како што е ДХЛ, за дистрибуција на производи низ цела Кина.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top