IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Бугарија: „Унилевер“ го купи бугарскиот бренд сладоледи Denny

11.07.2018

„Унилевер" ја купи бугарската компанија „Сладоледна фабрика", која го произведува брендот сладоледи Denny.

Договорот, чија вредност не е објавена, ќе подлежи на одобрување од Комисијата за заштита на конкуренцијата, пренесува бугарски „Регал".

Бугарската компанија, лоцирана во Велико Трново, е основана во 1993 година од Цветан Цветанов и Румен Данчев. Покрај сопствениците, денес во бизнисот се вклучени и синовите на Цветанов – Александар и Вилијан.

Бугарската единица за сладоледи на „Унилевер" и „Сладоледна фабрика" ќе се спојат и новата структура ќе биде дел од „Унилевер саут централ". Цветан Цветанов ќе биде извршен директор на новата фирма, вели Александар Цветанов, маркетинг-менаџер на „Сладоледна фабрика", во изјава за бугарски „Капитал", кој додава дека иницијативата за трансакцијата била на „Унилевер" и дека преговорите се воделе веќе една година. Тој истакнува дека сите вработени во „Сладоледна фабрика" ќе ги задржат работните места.

Џејмс Симонс, извршен директор на „Унилевер саут централ" вели дека со големо задоволство му посакуваат добредојде на сладоледот Denny во семејството на „Унилевер": Denny е омилениот бренд на бугарските потрошувачи. Освен тоа, особено сме задоволни и што Цветан Цветанов ќе му се приклучи на тимот, бидејќи тој е исклучителен претприемач и ќе има важна улога во создавањето на светла иднина за овој нов бизнис.


Назад
 

 
 
 
back to top