IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: „Тривит“ ги презеде постројките на пекарницата „Алимпије“

18.01.2018
Компанијата „Тривит" неодамна ја купи пекарницата „Алимпије" и на тој начин ја спаси од финансиските проблеми со кои се соочуваше.

Така, „Тривит", компанија на Вера Шќепановиќ, стана побогата за уште една компанија која има големи капацитети, но и долгови и блокада на сметката која изнесува повеќе од 531.000 евра.

Според изјавите на Шќепановиќ, на 27 декември 2017 година купени се неподвижен имот, постројки и опрема на пекарницата „Алимпије".

Според договорот, „Тривит" се обврзува да ги исплати платите на вработените, комуналните услуги и обврските кон државата. Шќепановиќ додава дека се подготвени да инвестираат во купување и ремонт на опремата и дека планот е погонот во Железник да го користат за производство на производи наменети за централна Србија.

Компанијата „Тривит" е основана во 2006 година. Има пекарници во Врбас, Бечеј, Лозница и Никшиќ и погон за производство и преработка на овошје во Бачко Градиште. Во компанијата вработени се 600 луѓе.



Назад
 

 
 
 
back to top