IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: „Тиквеш“ ги закрои лозјата

14.02.2018

На лозјето кај локалитетот „Лепово", винарската визба „Тиквеш" од Кавадарци го изврши традиционалното закројување на лозниците во пресрет на претстојната пролет.

Во присуство на многубројни деловни партнери и соработници, членови на упревниот одбор и менаџментот на компанијата, закројувањето го извршија премиерот Зоран Заев, претседателот на управниот одбор на ВВ „Тиквеш", Светозар Јаневски, министерот за земјоделство Љубомир Николовски и генералниот директор на винарницата, Радош Вукиќевиќ.

Од винарницата информираа за исплатата на откупеното грозје од минатогодишниот род. Како што рекоа претставниците на компанијата, исплатени се близу 70% од вкупната вредност на грозјето, пред законски утврдениот рок, кој предвидува најмалку 60% од вкупниот износ да бидат исплатени заклучно со 15 февруари.

Компанијата од последната берба откупи околу 15 милиони килограми квалитено грозје, со просечна откупна цена од 19 денари за килограм, што е за 28% повисока од просечната откупна цена во претходните три години.


Назад
 

 
 
 
back to top