IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 20.08.2018 || „Хенкел“ оствари добри резултати во вториот квартал годинава  |  ДИС отвори два маркета во Параќин  |  Законот за петокраката може да го забрани Heineken  |  „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана  |  Скопско ги враќа маалските дружби во Карпош  |  Нов начин на пакување на бананите  |  Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“  |  Во Србија храната се купува на одложено  |  „Унилевер“ има нов логистички партнер  |  Реновиран „Рамстор“ во Ново Лисиче  |  „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти  |  Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |   ||
   

Финска: Специјално пиво по повод средбата Трамп-Путин

17.07.2018

Финската пиварница „РПС брувинг" произведе ограничена линија пиво специјално пред вчерашниот состанок на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот Доналд Трамп во Хелсинки.

На етикетата на пивото, на која се илустрирани портретите на двајцата претседатели како гледаат еден кон друг играјќи ја играта „Лист, камен, ножици", пишува „Да се договориме како возрасни".

Бевме возбудени што Трамп и Путин решиле да се сретнат во Хелсинки. Верувајте ни, никој не знае подобро од нас како се решаваат проблеми. Знаеме дека тие треба да донесат тешки одлуки и да решат големи разлики, но секогаш можат да го направат тоа како возрасни луѓе, изјави Самули Хухтанен, извршен директор на пиварницата.

Пивото било пуштено во ограничено количество од 10.000 шишиња по малопродажна цена од 3,49 евра. И покрај големиот интерес, производителот најави дека нема да лансира дополнителни количества.

Претседателите на Русија и на САД се сретнаа на 16 јули во Хелсинки и разговарале за перспективите на понатамошниот развој на односите меѓу двете земји и за актуелни меѓународни прашања.


Назад
 

 
 
 
back to top