IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 24.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Македонија: Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол

09.05.2018

Владата ги прифати законските измени за временските ограничувањата за продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти, кои беа воведени во 2008 година.

На вчерашната 67. Седница, Владата го прифатила предлогот за измени и дополнувања на Законот за трговија на Министерството за економија, чија цел е укинување на ограничувањата на времето на продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти.

Со предлог-законот не се ограничува времето за продажба на алкохолни пијалаци во малопродажните објекти во трговијата. Според предлогот, продажбата на алкохолни пијалаци и понатаму ќе се врши во лиценцирани продажни објекти, но нема да се бараат посебни услови во продажниот објект, ниту ќе се ограничуваат малопродажните објекти во кои ќе се врши продажбата. На бензинските пумпи нема да се продаваат алкохолни пијалоци, но ќе биде дозволена продажбата во киосците.

По прифаќањето на предлог-законот од министрите во Владата, на ред се пратениците од Законодавниот дом.


Назад
 
 
 
 
back to top