IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Италија: Рекордно производство и извоз на пиво

06.07.2018

Минатата година италијанските производители на пиво забележале најголем волумен на производство во историјата.

Вкупното количество на произведено пиво од 15,6 милиони хектолитри претставува зголемување за 7,5% во споредба со 2016 година. Италијанскиот извоз на пиво исто така достигнал рекордно ниво од 2,7 милиони хетролитри (пораст од 7,9%).

Потрошувачката по жител на „чизмата" достигнала 31,8 литри, што претставува зголемување од 0,4 литри. Вкупно, Италијанците минатата година испиле 19 милиони хектолитри, што укажува на фактот дека тие повеќе го претпочитаат домашното пиво.


Назад
 

 
 
 
back to top