IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Македонија: Рекордни 15 награди за „Тиквеш“ во Лондон

21.05.2018
Вината на „Тиквеш" освоија 15 награди на Меѓународниот вински натпревар „International Wine Challenge" (IWC) што се одржа деновиве по 35-ти пат во Лондон, Велика Британија.
 
 
 
Во конкуренција од неколку илјади вина од 55 земји два сребрени медала освоија белото вино Bela Voda (2017) и црвеното Temjanika Classic (2017).
Меѓу наградените, потврда за квалитетот со бронзен медал добија црвените вина Barovo (2015), Alexandria Cuvée (2016), Vranec Special Selection (2016), Plavec Special Selection (2016) и Cabernet Franc Special Selection (2017).
Во категоријата розеви вина, бронза освои Alexandria Rose (2016), а од белите, виното Viognier Special Sellection (2017).
Меѓу наградени се и четири купажни вина на „Тиквеш" што се достапни само на британскиот пазар, а вината Sauvignon Blanc Special Selection (2017) и T'ga za Jug (2016) добија специјални признанија и препораки.
Од компанијата оценуваат дека со рекордните 15 награди го потврдиле реномето на „Тиквеш" како најтрофејна винарница од Југоисточна Европа и се уште еден доказ за квалитетот на вината од нашето поднебје.


Назад
 
 
 
 
back to top