IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Престижен орден од Финска за Светозар Јаневски

22.01.2018

Претседателот на Финска, Саули Нијнисто, го вброи македонскиот бизнисмен Светозар Јаневски во Редот на Финскиот лав, како признание за неговиот придонес за развој на рпијателските односи и соработката помеѓу Македонија и Финска.

Престижниот орден на Јаневски му го врачи финскиот амбасадор во Србија, акредитиран и за Македонија, Перти Иконен, на пригодна церемнонија во неговата резиденција во Белград.

Јаневски е претседател на управниот одбор на винарската визба „Тиквеш" и еден од основачите на бизнис групацијата „М6", која од неодамна преку фирмата-ќерка „М6 еден" во Србија ја закупи белградската пиварница „Београдска индустрија пива" (БИП). Од 2005 година е почесен конзул на Финска во Македонија.


Назад
 

 
 
 
back to top