IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Романија: Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години

09.05.2018

По една година стагнација, пазарот на пиво во Романија бележи умерен пораст од 2%, покажуваат податоците на Здружението на романските производители на пиво.

Во 2017 година, просечното количество на пиво по жител достигнало до 82 литри, што е најмногу во последните 5 години.

Ова е позитивен тренд, кој сакаме да стане важна основа за развој на пивскиот пазар годинава. Одлучувачки фактори за зачувувањето на позитивниот тренд се стабилниот контекст и предвидливата регулаторна рамка, изјави Луцијан Гина, претседател на Здружението.

Според Жулија Леферман, генерална директорка на Здружението, најголемиот предизвик минатата година била законодавната нестабилност. За среќа, поголемиот дел од промените не беа спроведени, истакнува таа.

Здружението на романските производители на пиво е основано пред 12 години и денес има шест членки, меѓу кои големите – „Берџенбир", „Хајнекен" – Романија, УРББ, „Урсус" и „СЦ Мартенс", како и микропиварницата „Бир клиник". Овие пиварници заедно, снабдуваат повеќе од 80% од количеството на пиво што се пие на романскиот пазар.


Назад
 
 
 
 
back to top