IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Пазарџиите ќе работат со лиценци

16.01.2018

Трговците на зелените пазари ќе работат со лиценци што ќе ги издава Комората на трговци на Република Македонија, а придонесите за здравствено и пензиско осигурување ќе ги плаќаат според тарифата за земјоделци-поединци.

 

Собранието на Република Македонија на 11 јануари го усвои новиот Закон за трговија на зелените пазари, со кој се регулира организирањето на пазарите, работењето и статусот на пазарџиите.

Со новата регулатива, фискализирањето на пазарите се одложува до влегувањето на Република Македонија во Европската Унија, а наместо да регистрираат фирма во Централниот регистар, трговците на пазарите ќе работат со лиценци, кои ќе ги издава Комората на трговци.

Како што информира претседателот на Комората, Екрем Долек, по анализите што ги направиле Комората, Владата и Министерстрвото за економија, било решено придонесите за здравствено и пензиско осигурување трговците на пазарите да ги плаќаат според тарифата за дејноста земјоделец-поединец, која по обемот и по природата на работата се покажала најблиска.

Според решенијата од новиот закон, овластувањето за издавањето на лиценците ѝ е делегирано на Комората на трговци на Република Македонија. Основа за добивање лиценца ќе биде договор за користење тезга, издаден од организаторот на пазарот, со траење од една година, колку што ќе биде и важноста на лиценците.

Цената на лиценците се очекува да биде утврдена деновиве, на состанок на Комората со министерствата за финансии и за економија.


Назад
 

 
 
 
back to top