IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

САД: Отворен е првиот „Амазон гоу“ за потрошувачите

23.01.2018

По повеќе од година пробен период, „Амазон" во Сиетл ја отвори првата продавница „Амазон гоу" за потрошувачите, во која нема каси, ниту чекање во редови на наплата.

Новиот формат, кој се смета за револуција во малопродажбата, го тестираа вработените во компанијата „Амазон" во Сиетл, за сè да биде во ред. Продавницата, која се простира на површина од 1.800 квадратни метри, користи мрежа камери, кои се монтирани на таванот за да го идентификуваат секој купувач и да ги следат артиклите што тој ги зема, со што се елиминира потребата за посебно читање и наплата на одбраните производи на каса.

Пред влегувањето, купувачите мора да ја скенираат апликацијата Amazon Go од својот паметен телефон. Сензорите на полиците ги додаваат артиклите на сметка, откако купувачот ќе ги земе од полица, или ако ги врати – се бришат. Купеното се наплаќа со кредитната картичка на купувачот, кога тој ќе ја напушти продавницата. Накратко, купувањето во „Амазон гоу" изгледа на следниот начин: купувачот влегува во продавницата, зема што сака и излегува.

Гигантот за е-продажба ја отвори „Амазон гоу" за вработените уште во ноември 2016 година и имаше во план да ја отвори и за потрошувачите многу порано. Предизвиците со кои се соочил и што морал да ги реши пред да биде отворена, е правилната идентификација на купувачите со сличен облик на телото, или кога децата ги враќаат производите на погрешни места.

Џана Пуерини од „Амазон гоу" вели дека продавницата добро функционирала за време на експерименталната фаза.


Назад
 

 
 
 
back to top