IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 23.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

БИХ: Осмислена првата паметна кошница за мед

13.08.2018
„Хабитат" е стартап компанија која овозможи дигитализација на традиционалните кошници за пчели.

Семир Шакановиќ, е косопственик и директор на „Хабитат" кој истакна дека со овој производ, стандардните кошници за пчели се претвораат во „паметни кошници", единствени во светот, кои можат да ја следат тежината на медот и да го зајакнуваат фондот на пчелите. Преку ова решение може да се следи и да се мери температурата и влажноста во и надвор од кошницата, а податоците можат да се следат на веб или на мобилни апликации. На овој начин пчеларите не мора да доаѓаат и да ја проверуваат состојбата на кошниците.

Според Шакановиќ, идејата за овој производ се појавила откако се увидел проблемот на изумирање на пчелите.

Во последните 10 години, секоја година умира 40% од пчелите. Тоа не влијае само на пчеларството, туку и на целокупното производство на храна, со оглед на тоа што пчелите се битни за опрашувањето на растенијата. Затоа, дојдовме до идеја да направиме производ со кој би се намалил овој процент, но во исто време, на пчеларите ќе им се олесни процесот на нивно одржување и зголемување на продукацијата на медот, објасни Шакановиќ.

Тој дополни дека модерната технологија, може да привлече и да го зголеми интересот кај младите, за и тие да почнат да се занимаваат со пчеларство.Назад
 
 
 
 
back to top