IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |   ||
   

Хрватска: „Орбико“ најави влез во Белорусија и нови аквизиции

27.12.2017
Бранко Роголиќ, сопственик на „Орбико", во новата година почнува со освојување на уште еден нов пазар и тоа дваестти по ред.
Донесовме одлука да влеземе во уште една земја, Белорусија, и тој проект е во процес. Поради доверливите информации повеќе детали може да кажеме за два месеци, изјави Роглиќ кој објасни дека следната година не планира само влез на нови пазари, туку размислува и за нови преземања, а сака и да го зајакне пласманот на хрватските производи на странските пазари. 

Ќе реализираме една аквизиција и ќе го подготвиме теренот за реализација на уште една поголема во 2019 година. Станува збор за аквизиција чија вредност е поголема од 300 милиони евра, рече сопственикот на „Орбико".

Според визијата на компанијата до 2021 година, работењето на „Орбико" има постојан пораст од најмалку 10 отсто годишно. Тоа темпо го следат веќе неколку години, така што на крајот од 2017 година ќе забележат пораст во споредба со минатата година. Приходите се очекува да бидат околу стотина милиони евра повеќе во 2016 година и ќе изнесува 1,9 милијарди евра. Зголемена е и добивката за три милиони евра, а задолженоста е на истото ниво од минатата година.

Роголиќ истакнува дека со „Агрокор" и понатаму соработуваат, а во моментов и трајат преговорите за дистрибуција на производите на „Агрокор" во земјите каде „Орибико" има сопствени операции. Ќе направиме сè за да му помогнеме на „Агрокор", како и во пласман на нивните производи надвор од Хрватска, додаде тој.Назад
 

 
 
 
back to top