IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |   ||
   

Македонија: Новогодишна средба на МАТТО со претставници од медиумите

27.12.2017

Стопанската комора на Македонија – Турција (МАТТО) вчера одржа новогодишна средба со претставници од медиумите, при што додели признанија за промовирање на македонско-турските економски односи во 2017 година.

Признанија добија новинските агенции МИА и „Анадолу", како и весникот на турски јазик „Јани Балкан".

Ајдован Адемоски, претседател на МАТТО и почесен конзул на Турција во Македонија, истакна дека Комората со своите активности во 2017 година, ја исполнила улогата да биде мост меѓу двете земји, да придонесе за унапредувањето на билатералните, економските и други односи, а членките со своите деловни активности, успеале да ја зголемат и унапредат македонската и турската економија.

Годинава, Турција е осмиот надворешен трговски партнер на Македонија со вкупна трговска размена од 364.308 долари, што е пораст од 6,3% во однос на 2016 година. Извозот е зголемен за 15,6% и изнесува 69.050 долари, а увозот забележа пораст од 4,3% и достигна 295.258 долари. Од  ‎‎1997 до 2016 година, во Макеонија се влезени директни турски инвестиции во износ од 1,7 милијарда долари, што претставува 3,3% од вкупните директни странски вложувања.


Назад
 

 
 
 
back to top