IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Македонија: Нови награди за македонските вина

08.08.2018

Вината на „Тиквеш", „Домен Лепово", „Стоби" и „Шато Камник" освоија високи награди на меѓународните вински натпревари што се одржаа минатиот месец во Италија и во Словенија.

 

На натпреварот „Mondial des Vins Extrêmes" во Италија, „Тиквеш" беше наградена со два златни медала за вината Barovo 2015 (црвено) и Barovo 2017 (бело). На истиот натпревар, златен медал освои виното Terroir Vranec 2015 на „Шато Камник". Овој вински натпревар важи за единствен интернационален натпревар, на кој се избираат најдобрите вина од грозје одгледувано во специфични природни услови, како што се голема надморска височина, исклучително стрмен терен и други карактеристики.

На словенечкиот саем „Вино Словенија", кој се одржа во Горна Радгона, црвеното вино Domaine Lepovo Grand Cuvée се закити со шампионска титула во својата категорија. Златен медал освои црвеното тероар-вино Barovo 2015 на „Тиквеш", а со сребрен се закити црвеното вино „Бела Вода 2015". Вината на „Стоби" – R'kaciteli, Veritas и Aminta Cuvèe освоија три златни медали.


Назад
 

 
 
 
back to top