IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Македонија/Црна Гора: Нова инвестиција на „Даути комерц“

14.05.2018

Компанијата „Даути комерц" вчера отвори нов дистрибутивен центар во Подгорица, Црна Гора, инвестиција вредна вредна 3,5 милиони евра.

Со новата инвестиција, „Даути комерц" по 14 години работа на црногорскиот пазар, го заокружува своето присуство со сопствен стопански објект, преку кој ќе се третира увезената стока од Македонија, Србија, ЕУ, Азија и Јужна Америка.

На свеченото отворање на третата инвестиција на македонската компанија во регионот, по веќе реализираните во Косово и во Албанија, присуствуваа голем број стопанственици, истакнати бизнисмени од регионот.

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, кој со тим соработници беше присутен на свеченото отворање ја поздрави ја одлуката на „Даути комерц" за проширување на бизнис-активностите во регионални рамки, со кои во текот на 25 години компанијата прерасна во препознатлив регионален бренд.

За разлика од индустриските капацитети каде инвестициите и вложувањата се мерат првенствено во финансиски показатели, „Даути комерц" го потврдува успехот со исклучително професионалниот начин на продажба и пласирање на производите на пазарот, со развиени најнови технологии во сите свои претставништва и со навремени одлуки за инвeстиции, кои го подобруваат процесот на увоз и дистрибуција на стока до крајните потрошувачи. На тој начин, компанијата успева да обезбеди доминантна позиција на производите и брендовите што ги застапува на пазарите, на кои е присутна, истакна Азески.

„Даути комерц", која освен увоз работи и извоз, досега има вложено 25 милиони евра во различни форми на стопански објекти. Компанијата континуирано вложува во нови кадри и вработувања, возен парк, шпедитерски услуги итн.


Назад
 
 
 
 
back to top