IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Јужна Кореја: Нов начин на пакување на бананите

16.08.2018
 
Јужнокорејскиот синџир супермаркети „Е-март" претстави нов начин на пакување на бананите, кој според повеќето коментари на социјалните мрежи, е генијален.

Шест банани се подредени од најзрели до најмалку зрели, односно од темножолти до зелени. На тој начин, објаснуваат од јужнокорејскиот трговски синџир, потрошувачите може да бидат сигурни дека нема да купат премногу зрели плодови, ниту премногу недозреани. Како што истакнуваат од „Е-март", најдобро е да се јаде по една банана дневно.

Според коментарите на социјалните мрежи, постојат и такви што не гледаат потреба од продажба на банани во пластично пакување, но поголемиот дел се воодушевени што во пакувањето има овошки со различен степен на зрелост.


Назад
 
 
 
 
back to top