IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Македонија: Нов дистрибутивен центар на „Прилепска пиварница“

03.10.2018
Почна изградбата на новиот дистрибутивен центар на „Прилепска пиварница" во Идризово, инвестиција вредна 3,5 милиони евра. 

На прес-конференцијата присуствуваа Кочо Анѓушев, заменик-претседател на Владата задолжен за економски прашања, Борче Герѓиевски, градоначалник на општина Гази Баба, претседателот на управниот одбор на „Прилепска пиварница", Кирил Самарџиоски и генералниот директор Сашко Самарџиоски. 

Претседателот на компанијата нагласи дека природно се наметнала потреба за проширување на дистрибутивниот простор во Скопје, поради што компанијата донела одлука за новата инвестиција.

Сашко Самарџиоски за магазинот InStore изјави дека инвестицијата е од сопствени средства и со неа очекуваат двојно да се зголеми продажбата во наредните две-три години. Објектот се очекува да биде завршен до крајот на декември, а оперативно со работа да почне во февруари идната година. 

Според краткорочните планови на компанијата, предвидени се инвестиции во технички-технолошки развој, во дополнителен дистрибутивен центар во „Прилепска пиварница", во центар за технолошка обработка на вода и нов комерцијално-административен објект во Прилеп, додаде тој.

Во „Прилепска пиварница" очекуваат крајот на годинава да го заокружат со позитивни резултати и зголемување на продажбата за 5 до 6 отсто во споредба со минатата година. Сашко Самарџиоски за наредната година најави изненадувања во поглед на нова програма и нови производи, кои ќе бидат екстензија на постоечките брендови. 

Парцелата на која се гради е со површина од 11.000 м², додека дистрибутивниот центар ќе биде со површина над 5.000 м². Во објектот ќе бидат вработени повеќе од 30 лицаНазад
 
 
 
 
back to top