IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: Норвешкиот амбасадор ја посети фабриката „Књаз Милош“

24.01.2018
Делегацијата на Норвешка во Србија, на чело со амбасадорот Арне Санес Бјорнстад, ја посетија фабриката „Књаз Милош" и се запознаа со производството на вода и на другите производи.
Во оваа пригода амбасадорот истакна: До идејата за посета на фабриката дојдовме кога еден од колегите утврди дека, според нашите архиви, производот што амбасадата најдолго го купува е токму газираната вода Knjaz Miloš. Со посетата ја откривме една од најмодерните фабрики за производство на вода во срцето на Србија. 

Тој додаде дека нему и на вработените од амбасадата им било интересно да го набљудуваат процесот на експлоатација на водата.

Како што е соопштено, присутните се потсетија и на партнерството во реконструкцијата на павиљонот „Књаз Милош", првата фабрика за минерална вода во Србија. Овој објект е од историско значење, изграден е во 1907 година, а реконструиран е во 2016 година, како резултат на добра соработка меѓу Владата на Норвешка, компанијата „Књаз Милош", општината Аранѓловац и специјалната болница „Буковачка бања".Назад
 

 
 
 
back to top