IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Нестле“ е заинтересиран да купи бренд за минерална вода

05.10.2018
Швајцарскиот концерн во прехранбената индустрија, „Nestle", е заинтересиран да купи  100 отсто или барем удел во компанијата за минерална вода „IDS Borjomi".

Актуелниот мнозински сопственик, „Alfa Group", има намера да го продаде својот удел во производителот во Грузија, Украина и Русија, пишува рускиот економски дневен весник „Комерсант". 

Според публикацијата, во моментов се во тек преговори со „Nestle", кои се дури и во напредна фаза. Со целосна продажба, според експертите, договорот може да се процени на 630 милиони евра.

Меѓу другите заинтересирани е и американската „Coca Cola". 

Најголемата концерн во прехранбената индустрија „Nestle" веќе е активна во бизнисот со минерална вода со брендови, како што се „Vittel", „Perrier" или „San PellegrinoНазад
 
 
 
 
back to top