IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 21.09.2018 || Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |  Расте извозот на српските кекси и вафли   |  „Витаминка“ кечапот во нова подобрена амбалажа   |  Еко -акција на „Пивара Скопје“, „Пакомак“ и Холандска амбасада   |  „Крофните од Хром“ станаа трговска марка   |  Хрватска ќе избира „најдобар производ на годината“ за 2019-та  |   ||
   

Швајцарија/САД: „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“

10.05.2018

Швајцарскиот прехранбен синџир „Нестле" ќе му плати 7,15 милијарди долари во готово на „Старбакс" за преземање на правата за продажба на производи од тој американски синџир на кафетерии низ целиот свет.

Според договорот, компанијата „Нестле" има право да продава и да дистрибуира поголем дел од производите на „Старбакс" (кафе, чај и храна) надвор од нивните кафетерии, со исклучок на некои пакувани пијалаци.

Со најновата алијанса, „Нестле" ќе ја зацврсти позицијата како најголем светски производител на кафе и значително ќе ја зголеми соработката по акција, почнувајќи од 2019 година, пренесува „Ројтерс". Договорот ќе биде исплатлив за швајцарската компанија, затоа што брендовите Nescafé и Nespresso ја немаат истата тежина во Америка, како што има ја имаат производите на „Старбакс" со 2 милијарди долари приходи од годишната продажба.

Во рамките на новата трансакција, која би требало да биде заклучена до крајот на годинава, „Нестле" ќе преземе околу 500 вработени од „Старбакс".


Назад
 
 
 
 
back to top