IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Србија: „Нектар“ со линија за иновативни пакувања

13.06.2018
Компанијата „Нектар" во Бачка Паланка, во средината на јуни, пушти во употреба најсовремена линија од „Тетра пак" за производство на два вида модерни и иновативни порциски пакувања за носење.
Инвестицијата во новата линија изнесува 1,5 милиони евра и претставува чекор понатаму во развојот на најразлични категории на производи во мали пакувања, во склад со светските трендови, соопштија од „Нектар". 

Новата линија Tetra Pak 13/Compact Flex дава максимална флексибилност, овозможувајќи ѝ на компанијата да го ротира производството меѓу различните пакувања. На српскиот пазар меѓу првите во Југоисточна Европа е претставена иновативната амбалажа Tetra Brik Aseptic Slim Leaf од 200 ml. 

„Нектар" веќе полни 20 години се труди на целиот регион да му понуди нови, поинакви, иновативни и, најважно, квалитетни производи. На овој начин прво на пазарот во Србија, а потоа и во регионот ќе понудиме различни категории на производи во иновативни формати на пакување, погодни за живот во движење – изјави Михајло Јанковиќ, директор на групацијата „Нектар". Назад
 
 
 
 
back to top