IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 21.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Македонија: Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска

11.06.2018
Регионалниот директор за човечки ресурси во „Атлантик група" Елизабета Мирчевска се закити со наградата најдобар менаџер за човечки ресурси за 2017 година.

Изборот за најдобар HR менаџер, четврта година по ред го спроведува Македонската асоцијација за човечки ресурси (МАЧР), со цел да се награди успехот на најпосветениот професионалец во делот на управување со човечките ресурси. Наградата значи и промовирање и признание на организацијата која е посветена во интегрирање на успешните практики во делот на управувањето со човечките ресурси, како една од носечките алки во делувањето на компанијата.

Петочлената комисијата за избор на HR менаџер на годината, составена од експерти во областа на човечките ресурси со долгогодишно искуство, одлучи дека Мирчевска треба да ја понесе титулата за 2017 година поради воведување иновативни практики за поддршка и мотивација на вработените во компанијата во која работи, а со тоа и во промовирање на важноста на професијата HR во општеството.

Оваа награда ни е исклучително значајна бидејќи потврдува дека нашите активности за управување со личниот пораст и развој на вработените, освен интерно во „Атлантик група" е препозната и од страна на другите компании во опкружувањето и од стручната јавност. Не само тука во Македонија, туку и пошироко, бидејќи сме мултинационална регионална компанија која своите вредности ги промовира на сите пазари каде што е присутна. Во овој контекст предностите кои им ги нудиме на вработените и фокусот во управувањето на овој ресурс придонесува да се подигне стандардот, но и да се следат светските трендови во управувањето со човечки ресурси, изјави InStore Елизабета Мирчевска.

Таа додаде дека практиката за управување со човечки ресурси на „Атлантик група" е веќе препознена и во светски рамки, за што сведочи признанието од глобалната организација „HRO Today" во Даблин, доделено на извршната директорка за човечки ресурси во „Атлантик група", Мојца Домитер.

Наградата најдобар HR менаџер на годината на Мирчевска ѝ беше доделена во рамките на 10-та јубилејна Меѓународна конференција за човечки ресурси, во организација на МАЧНазад
 
 
 
 
back to top