IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |   ||
   

Србија: На продажба имотот на фабриката „Невена“

28.12.2017
Дел од имотот на хемиската индустрија „Невена" која се наоѓа во стечај, огласен е за продажба.

Во оваа компанија, сè уште се произведува, а се бара купувач за погоните во кои не се одвива производство.

Погоните во кои, по стечајот, е обновено производството и каде сè уште се произведува се под закуп и подоцна ќе бидат понудени за продажба, изјавуваат од компанијата.

Компанијата „Невена & All me cosmetics", на Слободанка Влајчиќ, по стечајот ги презеде производствените погони на оваа хемиска индустрија и го обнови производството на козметика. Денес во компанијата се вработени педесетина работници.

Меѓу имотот огласен за продажба од Агенцијата за лиценцирање на стечајните управници, на продажба се производствени хали, магацини, управни згради, трафостаница, мазутна станица, портирнца и опрема. 

Имотот е на продажба по почетна цена од 67,3 милиони динари, а потенцијалниот купувач ќе биде познат кон крајот на јанури, по јавното наддавање закажано на 26 јануари.

„Невена" од Лесковец, некогаш имала 500 вработени. За потсетување, во 2007 година фабриката е купена од бугарската фирма „Булцвет", а Агенцијата за приватизација го раскина процесот на приватизација во 2010 година, бидејќи сопственикот не ги почитуваше обврските од договорот за купување.Назад
 

 
 
 
back to top