IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 27.05.2018 || Hina products се закити со 4 златни медали  |  Тринаесет студенти примени во програмата „Меркатор-С“  |  Скопско Нефилтрирано, ново пиво од „Пивара Скопје“  |  Мора да се вложува во истражувања и во развој  |  Рекордни 15 награди за „Тиквеш“ во Лондон  |  Нов концепт - „Куќа хемије ексклузив“  |  Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |   ||
   

САД: „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“

11.05.2018

Компанијата „Монделез интернационал" најави преземање на американската компанија за производство на премиум бисквити и пекарски производи „Тејтс бејк шоп" за околу 500 милиони долари.

Новата аквизиција на „Монделез" ќе му обезбеди да ја зајакне позицијата во категоријата премиум бисквити.

„Тејтс бејк шоп" е во сопственост на приватната фирма „Риверсајд" и на други акционери, вклучувајќи ја и основачката Кетлин Кинг. Брендот е достапен на трговските полици – во деликатесните оддели во маркетите, во продавниците за здрава храна низ САД, како и преку интернет.

Кинг ја основала „Тејтс бејк шоп" во 1980 година, а во последните 12 месеци, брендот е меѓу најбрзорастечките во САД, се наведува во соопштението на „Монделез", при што се додава дека компанијата ја зголемија продажбата четирипати во последните пет години. „Тејтс бејк шоп" ќе продолжи да работи како самостојна единица во рамките на „Монделез интернационал", а производството ќе го продолжи во сопствениот погон.

Оваа компанија стратешки се вклопува и ќе го дополни нашето потрфолио со вистинските производи, изјави Дирк Ван де Пут, извршен директор на „Монделез".

Како што најави претходно, приходите на „Монделез интернационал" минатата година изнесувале 25,9 милијарди долари, што е помалку за 0,1% во споредба со претходната година. Како причина за падот се наведува намалувањето на продажбата на северноамериканскиот пазар. Компанијата работи во 160 земји низ целиот свет.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top