IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 24.04.2018 || „Агрокор“ продолжува непречено да работи од 15 јули?  |  „П & Г“ презеде дел од портфолиото на „Мерк“ за 3,4 милијарди евра  |  „Гринјард“ бара снабдувачи во Македонија  |  „Сите сити“ - нов систем за донирање вишок храна  |  Медицинска опрема од „Жито лукс“ за четири болници  |  Во „Веро“ - Тафталиџе бесплатен паркинг 30 минути  |  „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |   ||
   

Македонија: „Кодинг“ ја полни новата Green Cola за Јадранскиот Регион

28.12.2017

Безалкохолниот пијалак Green Cola со засладувач од стевија, од месецов почна да се произведува во земјава, од каде ќе се извезува на другите пазари од Јадранскиот Регион.

Брендот Green Cola на компанијата „Грин кола интернационал", за првпат се појавил на грчкиот пазар во 2014 година, а на крајот од оваа година, веќе е достапен во повеќе од 30 земји во светот, со производствени локации во речиси 10 земји, меѓу кои, и во Македонија.

Целокупното производствено и продажно-маркетиншко присуството на брендот Green Cola на пазарите во Јадранскиот Регион, се одвива преку компанијата „Грин кола Адриатик". По половина година интензивни подготовки и пронаоѓање стратешки партнер за локално производство на производот за целиот Јадрански Регион, во декември производот беше презентиран пред потрошувачите во Македонија, а процесот на целосна дистрибуција во земјата ќе се комплетира во првиот квартал од 2018 година, изјави за InStore Игор Илиевски, директор на „Грин кола Адриатик".

Тој истакна дека Green Cola по лиценца се произведува во земјава, која ќе биде примарна локација од каде што ќе се снабдуваат сите други пазари на некогашна Југославија, а со порастот на потрошувачката, соодветно ќе се додаваат и други производствени локации во земјите од регионот: За еден производен погон или фабрика да се квалификува и да добие овластување за производство на Green Cola, мора да исполнува строги производни и организациски критериуми, како и високи стандарди за квалитет, а токму тие барања во целост се исполнети кај една од водечките македонски компании во сегментот безалкохолни пијалаци и бренд лидер во негазирана вода – „Кодинг Горска".

Од почетокот на 2018 година, ќе почне пласманот на Green Cola и на другите регионални пазари, процес, кој, како што наведува Илиевски, целосно ќе се комплетира до крајот на 2018 година, кога брендот ќе биде присутен на сите пазари.

Засега, Green Cola се произведува во ПЕТ-пакувања од 0,5 и од 1,5 литри, а наскоро ќе биде достапен и во лименка. Инаку, портфолиото на компанијата опфаќа и други безалкохолни пијалци со овошни вкусови, со истите клучни атрибути – без додаден шеќер, со засладувач стевиа и со природни состојки.

Илиевски додава дека во текот на наредната година, маркетинг-активностите ќе бидат фокусирани на презентирање на бенефитите на производот и негова дегустација, а пазарното присуство ќе биде зајакнато и со различни трговски промоции, како и со настани што промовираат здрав живот, здрава храна и активен животен стил.


Назад
 

 
 
 
back to top