IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Молдавија: „Кауфланд“ ќе отвори 15 супермаркети во Молдавија

16.01.2018

Групацијата „Шварц" соопшти дека донела одлука да влезе на пазарот во Молдавија, со супермаркети од банерот Kaufland.

Според пишувањето на порталот „Молд-стрит", групацијата планира да инвестира 100 милиони евра во 15 трговски објекти, од кои шест во главниот град, Кишињев. Компанијата бара деловен простор со површини поголеми од 2.000 квадратни метри во градовите со население поголемо од 30.000 жители и потенцијал за опфат до 60.000 купувачи.

Инвестицијата се очекува да креира 1.000 нови работни места. Според најавите, влегувањето на „Кауфланд" во Молдавија ќе биде раководено од тимот на „Кауфланд" во соседна Романија.

„Кауфланд" е дел од германската групација „Шварц", во чија сопственост е и светски распространетиот синџир дисконти „Лидл". Мрежата на „Кауфланд" опфаќа повеќе од 1.235 трговски објекти во Германија, Чешката република, Словачка, Полска, Романија, Бугарија и во Хрватска, а за годинава се најаува влегување на компанијата на пазарот во Австралија.


Назад
 

 
 
 
back to top