IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 23.03.2018 || „Меркатор“ го претстави новиот проект за здрава исхрана  |  Денеска се отвори нов „Рамстор“ во Тафталиџе  |  Нов потпретседател на „П & Г“ за Југоисточна Европа  |  „Ледо“ го претстави Jelly - првиот сладолед на стапче што се свива  |  Уште три објекти на „Шпар“  |  „Прилепска пиварница“ на врвот од „Пепсико“  |  Трајно ограничен дотурот во потесното подрачје на Скопје  |  Продавницата „Краш“ на нова локација во Љубљана  |  Нова „Кораб Трница“ во Капиштец  |  „Дијаџио“ го купи „Белсазар“  |  Доставувачите остануваат без сопствеништво во новиот „Агрокор“  |  „Лореал“ најави преземање на „Модифејс“  |  Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |   ||
   

Македонија/Русија: Извозот кон Русија зголемен за 10,6%

16.02.2018

Извозот на македонски производи во Руската Федерација во 2017 година се зголемил за 10,6 отсто, а пораст бележи и вкупниот обем на трговската размена меѓу двете земји, соопшти Македонско-руската стопанска комора.

Двете земји во 2017 истргувале стоки во вредност од околу 162 милиони евра (202,6 милиони американски долари), за 5,6 отсто повеќе во споредба со 2016 година, кога размената изнесувала околу 153 милиони евра (191,9 милиони американски долари).

Притоа, македонските компании на рускиот пазар пласирале стоки во вредност од околу 42 милиони евра, што е за 10,6% повеќе во споредба со претходната година, кога биле извезени производи во вредност од околу 39 милиони евра.

Во истиот период, забележан е пораст и на увозот во Македонија на производи од Руската Федерација за 3,9 отсто, со вкупна вредност од 118,5 милиони евра (114 милиони евра во 2016).

Со вкупното тргување, трговскиот дефицит на страната на Македонија бил намален, но и понатаму е висок и во 2017 изнесувал 75 милиони евра.

Македонските компании во Русија најмногу извезвуале производи од земјоделскиот и од прехранбениот сектор, а од Руската Федреација најмногу се увезувале енергенси.


Назад
 

 
 
 
back to top