IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 23.03.2018 || „Меркатор“ го претстави новиот проект за здрава исхрана  |  Денеска се отвори нов „Рамстор“ во Тафталиџе  |  Нов потпретседател на „П & Г“ за Југоисточна Европа  |  „Ледо“ го претстави Jelly - првиот сладолед на стапче што се свива  |  Уште три објекти на „Шпар“  |  „Прилепска пиварница“ на врвот од „Пепсико“  |  Трајно ограничен дотурот во потесното подрачје на Скопје  |  Продавницата „Краш“ на нова локација во Љубљана  |  Нова „Кораб Трница“ во Капиштец  |  „Дијаџио“ го купи „Белсазар“  |  Доставувачите остануваат без сопствеништво во новиот „Агрокор“  |  „Лореал“ најави преземање на „Модифејс“  |  Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |   ||
   

Македонија: Индекси на прометот во индустријата за декември 2017

16.02.2018

Прометот со трајни производи за широка потрошувачка во декември минатата година бележи пораст од 20,3% во однос на декември 2016, а нивото на прометот со нетрајни производи остнало непроменето, соопшти Државниот завод за статистика.

Според извештајот, индексот на прометот во индустријата во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, изнесува 107,6.

Прометот во индустријата остварен на домашниот пазар во декември 2017, во однос на декември 2016 година, бележи опаѓање од 7,9%, а прометот остварен на странски пазари бележи пораст од 12,8%.

Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот рударство и вадење на камен во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, бележи опаѓање од 16,3%, а во секторот преработувачка индустрија бележи пораст од 8,6%.

Според главните индустриски групи, прометот во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, бележи пораст кај интермедијарни производи (освен енергија) за 4,7%, а кај капиталните производи за 16,4%.

Индексот на прометот во индустријата во декември 2017 година, во однос на ноември 2017 година, изнесува 87,1, додека во периодот јануари – декември 2017 година, во однос на периодот јануари – декември 2016 година, изнесува 106,4.

Назад
 

 
 
 
back to top