IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници

17.01.2018
Компанијата „Гомекс" планира отворање на дополнителни 30 продавници и фокусирање на развојот на централниот дел во Србија, изјави Горан Ковачевиќ, основач и директор на трговскиот синџир.

Ковачевиќ додава дека целите на компанијата се: зголемување на прометот за 20 отсто, унапредување на сервисите за потрошувачите, зголемување на платите на работниците и остварување профит.

Минатата година отворивме 16 нови продавници, многу од досегашните се реновирани, воведовме нови сервиси за граѓаните, а сепак успеавме и да заработиме, истакна тој.

Стратешкото определување на „Гомекс" е отворање продавници од 250 до 500 м² и фокусирање на прехраната.

Ваквиот формат на продавници бара добра позиционираност и поради тоа се нарекуваат „соседски". 

Ова стана светски тренд, така што може да се каже дека ги следиме светските трендови, заклучи Ковачевиќ.
 Назад
 

 
 
 
back to top