IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 14.08.2018 || Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |  „Нели“ ќе произведува бонбониера Azbuka  |  АВТ нов дистрибутер на „Вернер & Мерц“  |  Директорката на „Пепсико“ се повлекува од функцијата  |  Ново кисело млеко на „Бимилк“  |  Македонија на 28. место во светот по извоз на вино  |  Компанијата „13. јул-Плантаже“ ги зголеми приходите  |  „Хајнекен“ купува дел од најголемиот кинески производител на пиво  |  Руски „Светофор“ влегува во Романија  |  Промена во Управниот одбор на „Жито лукс“  |  Супер-колачите на „Виталиа“ со Брајова азбука  |  Групацијата „Реве“ бара нови партнери  |   ||
   

Србија: „Генеза“ отвори нов погон

08.06.2018
Инвестицијата е вредна три милиони евра и опфаќа нов погон и хала за складирање со модерна технологија.
Компанијата „Генеза" отвори нов погон за преработка на овошје, зачински и лековити билки благодарение на поддршката од Унгарија, а со посредство на фондацијата „Просперитети".

Со оваа инвестиција проширен е капацитетот, така што во двата погона годишно ќе се преработуваат околу 15.000 тони суровина, дури 14 земјоделски култури, со очекувања од менаџментот тие да се задржат во производствената програма. 

Како што најавија од компанијата, „Генеза" потпиша долгорочни договори со околу 80 земјоделски производители што за наредните пет години ќе значи сигурност во производството.Назад
 
 
 
 
back to top