IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 23.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Македонија: ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз

09.08.2018

Соините шницли и трошки, во кои првичните испитувања утврдиле дека содржат генетски модифицирани организми (ГМО) се на „Виталиа", а по потекло од Србија.

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа – ориз и соини шницли и трошки без да бидат декларирани. На денешната прес-конференција Зоран Атанасов, директор на Агенцијата за храна и ветеринарство, соопшти дека била откриена пратка од 510 килограми соја со ГМО и дека серијата била повлечена од продажба. Количеството на оризот во кој е утврден ГМО изнесува 550 килограни и е произведен во кочанско. Сè уште се утврдува од каде потекнува семенскиот материјал за оризот.

Производите се наоѓаат под официјален надзор и се чека нивно уништување. Операторите се санкционирани со казна од 5.000 евра, додека казната за одговорното лице во фирмите изнесува 1.700 евра, вели Атанасов и додава дека за производите на „Виталиа" се чекаат резултатите од суперанализата, бидејќи операторот по закон може да побара дополнителни испитувања: Првата анализа докажа дека има присуство на генетски модифицирани организми, но по закон, операторот има право да побара и суперанализа.

Според македонското законодавство, производството на ГМО храна е забрането.


Назад
 
 
 
 
back to top