IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Србија: „Фуд стар“ ќе извезува пилешко месо во Кина

04.10.2018
Компанијата „Фуд Стар" од Јагодина потпиша договор за извоз на 50 тони пилешко месо месечно со кинеската компанија „Голден Си Перл". 

Станува збор за една од најголемите кинески компании во својата област. 

Поради договорот, српската „Фуд стар" ќе го удвои своето производство на 50.000 колења во еден месец. 

Претставникот на кинеската компанија најави дека во следната фаза, ќе го откупат комплетното производство на фабриката од Јагодина и дека ќе потпишат договор за извоз во Кина и со „Агрожива", уште една фабрика за производство на месо од Јагодина. Назад
 
 
 
 
back to top