IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 25.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Формирана асоцијација за равој на е-трговијата

12.02.2018

На иницијатива на неколку субјекти што се на различни начини поврзани со тргувањето преку интернет, деновиве беше промовирана неодамна формираната Асоцијација за електронска трговија на Македонија (АЕИТ).

Асоцијацијата, како што беше речено на промоцијата, има цел да ги поддржи интересите на компаниите за е-трговија, да придонесе за надминување на пречките за нејзиниот развој и да придонесе за проширување на знаењето за електронската трговија, вклучувајќи ги и придружните дејности и технологии.

Основачи на АЕИТ се сервисот за групно купување „Групер", Бизнис конфедерацијата на Македонија, адвокатската канцеларија „Станковиќ и Јошевска", порталот Bankarstvo.mk и друштвото за копјутерски консултантски услуги „ММ Дисоски".

Асоцијацијата ќе се занимава со лобирање, правна помош, тренинзи и истражувања и со тоа ќе се стреми да изгради поволна околина за раст на е-трговија во Македонија. Со цел заеднички да обезбедиме одржлив раст во оваа индустрија, потребен е холистички пристап и учество од сите засегнати страни, вели Нина Ангеловска, ко-сопственик и директор на сервисот за групно купување „Групер" и консултант за e-бизнис и е-трговија во „Македонски Телеком", која беше избрана за претседател на АЕИТ.

Како прв проект од своето работење, Асоцијацијата ќе изработи сеопфатна анализа за состојбата со електронската трговијата во Македонија, која ќе биде презентирана на крајот од март, заедно со програмата за работа на асоцијацијата.

Назад
 

 
 
 
back to top