IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 23.03.2018 || „Меркатор“ го претстави новиот проект за здрава исхрана  |  Денеска се отвори нов „Рамстор“ во Тафталиџе  |  Нов потпретседател на „П & Г“ за Југоисточна Европа  |  „Ледо“ го претстави Jelly - првиот сладолед на стапче што се свива  |  Уште три објекти на „Шпар“  |  „Прилепска пиварница“ на врвот од „Пепсико“  |  Трајно ограничен дотурот во потесното подрачје на Скопје  |  Продавницата „Краш“ на нова локација во Љубљана  |  Нова „Кораб Трница“ во Капиштец  |  „Дијаџио“ го купи „Белсазар“  |  Доставувачите остануваат без сопствеништво во новиот „Агрокор“  |  „Лореал“ најави преземање на „Модифејс“  |  Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |   ||
   

Хрватска: Фабрис Перушко - нов вонреден доверител на „Агрокор“

01.03.2018
Трговскиот суд во Загреб, на 28 февруари годинава, на предлог од Владата на Хрватска го именува Фабрис Перушко за вонреден доверител на „Агрокор", а за негов заменик е именувана Ирена Вебер.

Станува збор за експерти кои и досега биле вклучени во работењето во концернот. Фабрис Перушко беше член на Управата на „Тисак" задолжен за финансии и реструктурирање, а Ирена Вебер беше на позицијата советничка на вонредниот доверител за несуштинските работења и за имотното портфолио. Поради ова, тие ќе можат во краток рок да го преземат водењето на постапките за вонредната управа и постигнувањето нагодба во согласност со постапките пропишани во Законот за постапка на вонредната управа во трговските друштва.

Претходно на позицијата вонреден доверител беше Анте Рамљак, кој даде неотповиклива оставка поради, како што беше истакнато, преголемиот притисок и напади врз него од Владата. Воедно, пред оставката, хрватските медиуми објавија дека неговата поранешна компанија „Тексо менаџмент" ѝ исплаќала на компанијата „Аликс партнерс" по 33.600 евра неделно за советување. Назад
 

 
 
 
back to top