IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 24.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Македонија: Domaine Lepovo Grand Cuvée светски шампион

25.04.2018

Црвеното вино Domaine Lepovo Grand Cuvée 2015 на македонската бутик-винарницата „Домен Лепово" по третпат е прогласено за најдобро вино на меѓународниот вински натпревар „Вино Љубљана" што се одржува во престолнината на Словенија.

На годинашното, 60. издание на натпреварот, Domaine Lepovo Grand Cuvée освои златен медал и признанијата „Светски шампион" и „Национален шампион" во категорјата суви црвени вина, информираат од винарницата. Титулата „Светски шампион", која ја освои и минатата година, годинава му е доделена во конкуренција од 425 вина од 15 земји.

Три златни медали на натрпеварот освоија и црвените вина Barovo (2015), Alexandria Cuvée (2016) и Т’га за југ (2016) на компанијата-мајка, винарската визба „Тиквеш" од Кавадарци.

„Вино Љубљана" важи за еден од најпрестижните светски вински натпревари. Се одржува од 1955 година и спаѓа меѓу десетте водечки светски вински натпревари.


Назад
 
 
 
 
back to top