IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 27.05.2018 || Hina products се закити со 4 златни медали  |  Тринаесет студенти примени во програмата „Меркатор-С“  |  Скопско Нефилтрирано, ново пиво од „Пивара Скопје“  |  Мора да се вложува во истражувања и во развој  |  Рекордни 15 награди за „Тиквеш“ во Лондон  |  Нов концепт - „Куќа хемије ексклузив“  |  Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |   ||
   

Македонија: Domaine Lepovo Grand Cuvée светски шампион

25.04.2018

Црвеното вино Domaine Lepovo Grand Cuvée 2015 на македонската бутик-винарницата „Домен Лепово" по третпат е прогласено за најдобро вино на меѓународниот вински натпревар „Вино Љубљана" што се одржува во престолнината на Словенија.

На годинашното, 60. издание на натпреварот, Domaine Lepovo Grand Cuvée освои златен медал и признанијата „Светски шампион" и „Национален шампион" во категорјата суви црвени вина, информираат од винарницата. Титулата „Светски шампион", која ја освои и минатата година, годинава му е доделена во конкуренција од 425 вина од 15 земји.

Три златни медали на натрпеварот освоија и црвените вина Barovo (2015), Alexandria Cuvée (2016) и Т’га за југ (2016) на компанијата-мајка, винарската визба „Тиквеш" од Кавадарци.

„Вино Љубљана" важи за еден од најпрестижните светски вински натпревари. Се одржува од 1955 година и спаѓа меѓу десетте водечки светски вински натпревари.


Назад
 

 
 
 
back to top