IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 20.08.2018 || „Хенкел“ оствари добри резултати во вториот квартал годинава  |  ДИС отвори два маркета во Параќин  |  Законот за петокраката може да го забрани Heineken  |  „Констелејшн брендс“ вложува 5 милијарди долари во марихуана  |  Скопско ги враќа маалските дружби во Карпош  |  Нов начин на пакување на бананите  |  Наскоро ќе се знае судбината на „Равница“  |  Во Србија храната се купува на одложено  |  „Унилевер“ има нов логистички партнер  |  Реновиран „Рамстор“ во Ново Лисиче  |  „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти  |  Успешно прво полугодие за „Баерсдорф“  |  Осмислена првата паметна кошница за мед  |  ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ  |  Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО  |  За домашната ракија ќе се плаќа акциза  |  „Лидл“ го намалува прехранбениот отпад  |  Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски  |  ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз  |  Нови награди за македонските вина  |   ||
   

Македонија: Доделени првите грантови за домашни компании

17.07.2018
Фондот за иновации и технолошки развој ги додели првите грантови на 79 микро, мали и средни компании, меѓу нив компании-добитници од FMCG-секторот се: „Кодинг-Горска", „Лион", „Нелкоски органик фуд", „Јаболчело", „Омега рисрч" и „Виталиа".
На јавниот повик што го распиша Фондот за иновации и технолошки развој, на 79 микро, мали и средни претпријатија им беа доделени грантови со вкупна вредност од 10,5 милиони евра.

На свеченото доделување на грантовите свое излагање имаа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски. 

Компании од FMCG-секторот добитници на грантови се: „Виталиа" за проектот „Сурова храна - Иднината на здравата исхрана", „Кодинг-Горска" доби грант за воведување нов вид на производ во нова амбалажа, дизајн и етикета за горска вода со алое вера и ацерола, „Лион" за здравствен производ „FIT ME!", „Нелкоски органик фуд" за производство на путер од органски лешници, „Јаболчело" за нов производен процес за иновативна палета на производи - смути и „Омега рисрч"доби грант за проект за исклучителна иновација во областа на жива и органска козметика за нега на кожа, базирана на иновативна биотехнологија.

Во своето обраќање премиерот Заев најави и втор инвестициски бран за кој Владата презема обврска да обезбеди средства за поддршка на компании кои аплицираа со своите квалитетни проекти.

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, пред доделувањето на грантовите на компаниите чии проекти беа одобрени од комитет за одобрување инвестиции при ФИТР, рече дека, инструментот наречен „подобрување на иновативноста" е отворен за сите видови трговски друштва.

Особено сме горди што со овој прв инвестициски бран ќе се отворат нови 245 работни места каде просечната плата ќе изнесува околу 800 евра, а со денешните договори кај компаниите ќе се отворат нови 85 работни позиции, истакна тој.

Назад
 
 
 
 
back to top